27 Şubat 2011

lüks

uykusuz dergisini kendime göre bir sırayla okurum ve bu sıranın sonu, uzun ve eciş bücüş yazıların sahipleridir. demin de 3 şubat uykusuzunda, vedat özdemiroğlu'nun bebek kafası sütununu okurken LÜKS!... maddesinden ilham alarak bir yazı oluşturmaya karar verdim. Kendi yazıma geçmeden evvel dilerseniz korsancılık yaparak özdemiroğlu'nun yazdıklarını sizlerle paylaşayım:

LÜKS!..Bilhassa büyük harflerle yazdım. Çocukluğumun büyülü nesnesi. Elektrik kesintileri çok olurdu, ama çok... Önce ağır ve uzun şikayet cümleleri, giderek tek bir tepki tümcesine ve hatta ünlem seslerine dönüştü... Tavla oynarken ışıklar gidince "Hassiktir" demeler gibi... Mum her zaman olmuştur, fitilli kandilden önce de sonra da ve olacaktır, olmalıdır... Mumu seviroyum, (yazar burada yazım hatası yapmış) yeri geldi söylüyorum... Amma, bu kesintiler çoğalarak rutinleşince lojmanlara, evlere "lüks" girmeye başladı... Bildiğin piknik tüpün üstünde sarı aydınlatma aparatı... Mizahçı koymuştu sanki adını, elektrik gitmiş, nereye lüks?.. Neyin lüksü arkadaşım, konfor bile yok falan!.. Ama işte lüks gelince karanlık daha da azaldı, o büyülü sarı ışık, titrek ateşlerin ürkütücü hüznünü giderirdi... Siyah beyazdan sonraki renkli televizyon gibiydi lüks... Ansızın, bi yerde, karanlık ama, görmek isterim seni lüks...

özdemiroğlu yazısını yazarken tecahul-i arif uyguladı mı bunu kestirebilmem güç; ancak benim kendi çıkarımım, yazarın lüksün bir aydınlanma birimi olduğundan bihaber olduğu yönünde. lisede fen-matematik okuyan her birey, optik dersinde bahsedilen bu birimi hatırlayacaktır. bana kalırsa alete ad veren kişi adı bir yerden doğrudan aparmadıysa, kelime oyunuyla çok da şık bir marka oluşturmuş.

lux sözcüğünün kökeni latince; anlam olarak ışık, parlak demek. Hatta şu anda şeytan olarak çevrilse de lucifer'in de sözcük anlamı "ışık doğuran" ve aynı kökten geliyor. lucifer ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için internet alemi karıştırabilirsiniz.

dilimizdeki ve özdemiroğlu'nun karıştırdığını düşündüğüm lüks ise luxury'den geliyor. luxury de köken olarak latince ve bol anlamına sahip. bôl değil ama bu bol. manute bol'ü de bu vesileyle analım.

not: vedat özdemiroğlu'nun yazılarında her cümleden sonra üç nokta mevcut. ünlem ve soru işareti varsa, bu noktalama işaretlerinin noktasından sonra iki nokta yan yana koyuyor. değişik adam vesselam.