21 Şubat 2012

Jeremy Lin, Tim Tebow, belki D'Antoni ve biraz da diğerleri

Jeremy Lin rüzgarı bir başladı. Pir başladı. Tayvan kökenli Amerikalı oyuncu, Pir'i Sultan'ı oldu resmen tüm NBA sevenlerin- sevmeyenlerin ama takip edenlerin. Rüzgar önce fırtınaya daha sonra kasırgaya dönüştü. Fırtınayken iyiydi güzeldi, tüm medyayı oradan oraya sürekliyordu. Ama ne zaman kasırgaya dönüştü oyuncuları da bu nadir gelişmelerin içine çeker oldu.

2 haftadır Lin şöyle soktu, Linsanity aşağı, Linfinity yukarı derken bir şeyler yazmak istiyordum; ama nereden giriş yapacağımı bir türlü bilemiyordum. Sedat'ın Lin'in hikayesini çok güzel derlediği ve her zamanki gibi akıcı kıvamıyla sunduğu "Jeremy Spoke In Class Today" yazısı yeteri kadar bilgilendirici zaten. Okumayanlar lütfen yeni mecra yazihaneden.com 'dan okusun. Aha habere doğrudan ulaşım için size TIK. Her ne kadar ilhakın kralını yaparak aparan hürriyet belki birkaçınıza ulaştırmıştır; ama buraya da notumu düşeyim ben.

Şahsen Jeremy Lin'in yarattığı bu heyecan ve ateşi, Tim Tebow'un bu yıl NFL'de yarattığı etkiyle kıyaslamayı düşündüm ilk etapta. Tebow, misyoner ebeveynlerin çocuğu olarak Filipinler'de dünyaya gelen, oldukça dindar, maçlarda gözünün altına çektiği boyalarda ayet paylaşan, maçlarda dua eden, beyaz Kafkas, kızların sevgilisi QB modeli ile yapılamaz denileni yaptı. Büyük son çeyrek geri gelişleri, maç kazandıran hücumlardan oynadığı anahtar roller ve atamaz dediği paslar ile maçları arka arkaya alışlar.
Kolejde QB'lik yaptığı dönemde bile ayetlerin sayılarını yazmasıyla maç sonrası 3 milyon kadar google aramasına sebebiyet veren bir kişiden bahsediyoruz. Bu sene NFL'de forması en çok satılan oyuncu olması da cabası. Aşağı da gördüğünüz pozun taklidini dünyanın farklı noktalarından alakasız kişiler tarafından yapıldığını görebilirsiniz. Bu derece etkili ve kitle akımı oluşturan kuvvette bir kişi Tim Tebow.
Yukarıda Tebow hakkında saydıklarım x 2; şu an için Lin hakkında dönenler. Kendisi hakkında istatistikler, geçmişi, akademik hayatı, öğrenciliği, profesyonel olma yolundaki çileleri vs. hepsini internette bulabilirsiniz. Ha belki Lin biraz geri gider, of ne büyük köpük yarattı adam deriz. Ama bu bile başlı başına bir başarıdır. İş çerçevesinde baktığımız zaman Yao Ming'den sonra Asya kökenli insanlara hitap eden inanılmaz bir kaynak var elinizde.

Bu tarz bir akımı arkasına alan herhangi bir kişiden beklemeyeceğiniz bir tevazu da var adamda. Zaten Harvard'ı bitirmiş, Dünya Bankası'na girmek yerine basketbol uğruna bunca sıkıntıyı çeken bir şahsiyete bizim kültürümüzde çileye girmiş dersin. Bektaşilik veya Mevlevilikte tarikatta yükselirsin bu özellikler ile. Kendini bilen ve takımı öne çıkaran açıklamalar ile de yüreklerde yer etmeye devam ediyor Lin.

Bu yazıyı asıl yazmaya sevk eden haber ise New York Knicks- Dallas Mavericks maçı ardından Jason Terry'nin verdiği demeçler oldu. D'Antoni sisteminde herhangi bir kişiye 20 şut kullandırsan zaten bu rakamları tutturur demiş zat-ı muhterem. Çok özel bir durum yok, kim olsa yapar bunu diyor kabaca. Haberin aslı burada. Ben buna güzel dilimde bok atmak diyorum. Bugüne kadar kimler geldi kimler geçti demezler mi adama? Kaç kişiye şans verildi de bu şansı böyle değerlendirdi. Ayrıca D'Antoni sistemi diyorsun ama takım arkadaşın Marion bile oyunun perde ve devrilme üstüne kurulu olduğundan bahsediyor. (verdiğim linkte) Adamın maçlarını izleyenler gördü, pozisyon yaratmak adına içeri hunharca 4 kişinin içine dalıyor ve sayı çıkarıyor onca darbeye rağmen, atamıyorsa dışarıda boş kalanlara çıkıyor, en kötü faul alıp çizgiye gidiyor. 40 dakikadan aşağı sahada kalmıyor. Böyle bir düzensizlikte ve plansızlıkta Lin'in yaptıklarını küçümsemek alçakça, onursuzca, orospuca afedersin. {Kamer Genç'e selam olsun)

Grevden etkilenen NBA için gereken bir heyecan etmeniydi Lin ve çok da geç olmadan sahne almasını bildi. Belki de şu anda yazdığımız tüm sözcükler bir hiç; ama bu çocuğa dün şans veremeyenler bugün neyi kaçırdıklarını izliyorlar. Ve bana göre şu anda izlediklerimiz ileride daha da iyilerini görebileceğimizin bir kanıtı.