24 Şubat 2012

yeni SGK ve evrakları

Şu an iş sahibi bir T.C. vatandaşı olmadığımdan ötürü 2008 yılında başlanan Genel Sağlık Reformu kapsamında yapılmaya başlanan değişikliklerden ben de etkileniyorum. Genel Sağlık Sigortası adı altında yeni bir yapılanma ile yola devam kararı aldı hükümet. Kabaca yeşil kartın artık kullanılmayacağı, SSK- Bağ-Kur, TSK gibi farklı kurumların tek bir çatı altında toplanması yönünde yapılan bir çalışma olarak tanımlayabilirim sanırım. (konsolidasyon diyenlerimiz de çıkabilir bu sürece;)

Bugün yaşadığım bürokratik işlemler silsilesi ve doldurmak ile mükellef olduğum evrakları sizlerle paylaşacağım, ki ileride dolduracaklar ne ile karşı karşıya olacaklarını bilsin.

Şimdi bu Genel Sağlık Sigortası (GSS) ne diye bu tarz evrakları doldurmamızı istiyor? Birazcık arka plan veriyorum:
Yeşil kartlılar dışındakilerden Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi herhangi bir işte çalışmayan, isteğe bağlı sigortaya prim ödemeyen ve herhangi bir yerden gelir – aylık almayan yani sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlardan da aynı şekilde aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden yani 279 TL’den az olan vatandaşların genel sağlık sigortası primi devlet (hazine) tarafından ödenecektir.

Bu bağlamda herhangi bir işte çalışmıyorum, isteğe bağlı sigorta primi ödemiyorum, ailemin aylık kişi başı geliri > asgari ücret/3; o halde siz de bu evrakları mühürletip imzalattıracaksınız kardeşim.

GSS için ödeyeceğiniz primler ise 3 grupta toplanmış: 33, 100 ve 200 TL.
asgari/3 - asgari arası : 33 TL
asgari - asgarix2 arası: 100 TL
asgari x 2- asgarix3 : 200 TL
asgari brüt olarak alınıyor ve 837 TL'ye tekabül ediyor.

Devlet sen gidip gelir beyanında bulunana kadar ve Kurum doldurduğun evrakların incelenmesini sonuçlandırılıncaya kadar seni aylık brüt asgari kazandığını yani 837 TL aylık kazancın olduğunu varsayacak. Dolayısıyla sen, aylık 100 TL genel sağlık sigortası primi ödeyeceksin.

Bugün Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı'na doldurduğum belgeler için tam 6 farklı müdürlük dolaştım. Neler mi?
1- Nüfüs Md.
2- Tapu Sicil Md.
3- Belediye Başkanlığı
4- Yağlı Tohumlar Md.
5- Toprak Mahsülleri Ofisi
6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Md.

Çiftçiye ve çobana şimdiden kolay gelsin. Tarla ve bahçe sahibi kişiler... Sizlere de selamlar olsun. Zira kayıt yaptırmadıysanız, bunun ilerleyen aylarda teftişi de olur.

Asıl ilgincime giden ise devletin bu süreci sanki bir nevi envanter sayımı olarak kullanmak istemesi olduğunu fark etmem oldu. Hatta ve hatta hane halkının sosyo-ekonomik eğilimleri ve bunun biraz daha özelinde alışveriş alışkanlıklarını keşfetme yönündeki çaba da diğer ilginç noktaydı.

Ne demek istediğimi birkaç örnek ile anlatayım. ev içinde banyo/duş var mı? et ve ürünlerini tüketme sıklığınız nedir? Benzer şekilde süt, sebze ve meyve. Sağlık açısından kabul edilebilir nitelikte sorular.

Ancak konut kolaylıkları başlığı altında sorulan evde kaç TV, buzdolabı, çamaşır mak. telefon, uydu anteni, fırın, halı yıkama mak., küçük tüp, güneş enerji sistemi var ve bunlar kaç yaşında ve bunları nasıl temin ettiniz soruları kandırmacalı sorular olarak dikkat çekti.

Diğer bir doldurulan alan ise harcama türleri. gıda, giyim, kira, yakacak, sigara, alkollü içecek, lokanta/otel, konut, eğlence, haberleşme, sağlık gibi başlıklar var. Aylık, yıllık ve ödeme şekli doldurmanız gereken alt kırılımlar.

29 Şubat 2012 bu işleri halletmeniz için gereken son gün diye biliyorum. Halletmeyenler elini çabuk tutsun.