25 Ekim 2009

24.1o.2oo9

memlekete geldigimde bu haftasonunda, gezmece olsun diye çorlu'ya gittiğimde, AVM'nin orta yerinde maç yayını yapan cafe sağolsun, bursaspor- istanbul büyüksehir belediyespor maçının 60. dk'da 3-0 bursaspor lehine olduğunu gördüm. ismi lazım değil, bir dükkana girip çıktığımda maçın 4-0 olduğunu gördüm, eve döndüğümde maçın 6-0 neticelendiğini öğrendim.

İ.B.B. son 3 maçını galibiyetle tamamlamış ve bu maça da iyi başlamış. Bana göre maçın başında İbrahim Akın'ın verilmemiş penaltısı maçın gidişatında çok kritik bir noktadır. Ama asıl bahsetmek istediğim i.b.b'li oyuncuların mahalle kavgasına gider gibi hep beraber hakemin üzerine yürümeleridir; dalaşmaya hazır, iten kakan sporcudan uzak görüntüleridir. Herhalde, yardımcı antrenör Arif Erdem ve kendisinin eski takım arkadaşı Okan Buruk'un bu tarz hareketlerin tohumunun atılmasında bir etkileri yoktur!

Günün bir diğer maçı Es-Es, BJK arasındaydı. Maçın 2. yarısına yetişebildim ve izlediğim şeye futbol diyemeyeceğim maalesef. Beşiktaş'ın ileri hattında kimi tutsam elimde kalıyor.
Bobo satılmadığı için oynamayı bıraktı sanırım. Nihat sakatlığın etkilerini hala üzerinden atamadığını 50 m top sürüp kuvvet yetersizliğinden dağa taşa vurarak gösterdi. Maçın son 2 dk sında yere saldığı diğer bir pozisyon da cabası. Tello bir pozisyonda kendisine atılan topa oralı bile olmadı ve sırtını dönerek koşmaya devam etti. Maçın en önemli enstantanesi Rüştü'nün topu suratıyla çıkarmasıydı. Kariyerinin son demlerini yaşayan bir kaleci için geriye dönüp baktığında gülümseyebileceği durumların olması güzel. Yalnız Sezar'ın hakkı Sezar'a: karşıya pozisyonlarda çıkardığı toplarla Beşiktaş'ın 3 puan almasında en büyük katkısı olanlardır Rüştü.

Bugünkü macların sonlanmasıyla Bursaspor mac fazlasıyla 22 puan ile 2. sıraya yerleşti. Beşiktaş 18 puan ile 5. sırada, aynı puandaki Kayserispor 4. sırada. FB- GS derbisi, FB'nin galibiyeti ile sonuclandıgı takdirde 2. ve 3. sıradaki cekisme 4 takım arasında olacak ve FB, birazcık rahat nefes alabilecek. Yok eger GS macı alırsa liderlik el değişterecek ve 2 hafta üst üste maglubiyet alan FB, ileriki haftalarda kayseri, besiktas, trabzon, bursa nın solugunu ensesinde hissedecektir. kotu baslayan lig daha cekismeli ve zevkli hale bürünmeye baslıyor diyebiliriz.