03 Şubat 2009

Yeni İkonYeni İkon diye bahsettiğim kişi LeBron James. Kendisinin Nike tarafından Chalk diye reklam haline getirilmiş her maçtan önce yaptığı ritüel de üstte resmedilmiş durumda. Yazının LeBron ile alakası da aşağıda.

Dün akşam belki biliyordunuz SuperBowl XLIII vardı. Maçın ilk yarısını izleyebildim; 100 yardlık interception(1) touchdown (2)'ı görebilmeye nail oldum. Bunun interception touchdown olması bir kenara 110 kg'lık bir adam tarafından 100 yard, yani stadın end zone(3) ları hariç tümü, koşulması bayağı ilginçti. Bayağıdır uzak kaldığımdan sayıyı yapan adamı bilmiyordum, şu anda da adını yazmak istemiyorum girdi ile pek bir alakası olmadığından merak edenler google'a yazıp bulabilirler.

Maçı kazandıran touchdown'ı yapan arkadaşın adı Santonio Holmes. Popularitesi hakkında bir bilgim yok, oyunculugunu da arastırmadım. Ama sonuç olarak kendisi Amerikan Futbolu final maçının MVP'si. NFL'de kimi wide receiver (4)'lar sayı yaptıktan sonra sevinme ritüelleri yaparlar. Santonio Holmes'un sevinme ritüelini aşağıda görebilirsiniz. Videosunu da muhtelif sitelerden bulabilirsiniz.


Daha herhangi bir MVP'liği, şampiyonluğu olmayan bir adamın başka bir sporun MVP'si tarafından bir şekilde taklit edilmesi, LeBron'un Yeni İkon olarak artık resmen adlandırılabileceğimizi göstermiştir. Kutlu olsun.

NOTLAR:

(1) Oyun kurucunun, pas olarak attığı topun savunma oyuncusu tarafından yere düşmeden tutulması sanatı. Top çalmanın biraz daha değişiği.
(2) Hücum eden tarafın koşarak veya pası tutan oyuncunun topun kontrolünü sağladıktan sonra iki ayağının birden end zone (3)'a basmasıyla oluşan 6 puanlık sayı.
(3) Girildiğinde sayı olan yer olarak kabaca tarif edebiliriz. Genelde takımların adları yazar. Daha ayrıntıları da var; ama bu girdi için bu kadar tanım yeter.
(4) Oyun kurucunun pas oyunlarındaki ilk hedef. Genelde dışta olanlara verilen ad.